Neden Litvanya

Neden Litvanya

Kaliteli ve ekonomik Eğitim icin Litvanya!

Litvanya gayet sakin ve güvenli bir ülkedir. Ögrencilerin Litvanyayı tercih etme sebepleri arasında ülkenin ciddi anlamda güvenli ve ekonomik olmasıdır.

Sıcaktan bunaltmayan bir iklime sahip olan Litvanya gezilecek yerleri, gece hayatı ve eğitimiyle yaşanılması gereken ideal bir ülke özelliğine sahiptir.

Adını ‘Yağmur’dan alan Litvanya, bir yağmur ülkesidir. Kışları sert ve yazları fazla sıcak olmaması nedeni ile yaşanabilir cazip bir ülkedir.

Litvan halkının eğitim düzeyi yüksektir. Başta Türkiye olmak üzere, Çin, Kore, Polonya, Ukrayna, Belarus ve Kanada gibi ülkelerden öğrenci gelmektedir.

Erasmus programı çerçevesinde Türk öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında Litvanya, Almanya ve Polonya ile birlikte ilk üçte yer almaktadır. Bu program kapsamında ve üniversite eğitimi alanında her yıl 1000’nin üzerinde Türk öğrenci Litvanya’yı tercih etmektedir

Egitim

Litvanya üniversiteleri, dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora programları yönünden elverişli imkanlar sunmaktadır. Litvanya üniversitelerinden alınan diplomalar başta AB ülkeleri olmak üzere bütün dünyada kabul görmektedir. 120’nin üzerinde farklı programda yükseköğrenim görebilmek mümkündür. Özellikle İngilizce ve Rusça dillerindeki eğitim programları dikkat çekmektedir. Litvanya’da lisans programları 3 – 6 yıl arasında, yüksek lisans programları ise 1,5 – 2 sene sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, lisans diplomaları ile başvuru yapabilir.

Litvanya’nın resmi dili dışında konuşulan diğer diller Rusça ve İngilizcedir. Bu sebepten dolayı pek çok üniversite, öğrencilere İngilizce ve Litvanca eğitimin yanında Rusça eğitim şansı da sunmaktadır. Bununla birlikte öğrencilerin, ikinci sınıf itibari ile öğrenmek istedikleri üçüncü dili üniversite ücretsiz olarak sağlamaktadır ( Fransızca, Almanca vb.)

Litvanya para birimi olarak Euro’ya 2015 yılı başında resmi geçiş yapmıştır. Para birimi Euro olan Litvanya, genel olarak Türkiye’den üniversite eğitimi, ulaşım gibi bazı noktalarda daha ekonomiktir.

Mühendislik ve Mimarlık programları Litvanya’da uluslararası öğrenciler tarafından çok tercih edilen bölümler arasındadır. Mimarlık lisans bölümleri Litvanya’da 5 sene sürmektedir ve öğrenciler yüksek lisans derecesi olan ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olurlar.

En çok tercih edilen bir diğer bölümler ise: Psikoloji, Sosyal hizmetler ve Uluslararası İlişkiler diyebiliriz. Eğitim ücretleri ortalama yıllık 2340 Euro’dur.

Dil yeterliliği olmayan adayları, dil eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Litvanya’nın seçkin üniversitelerinde dil hazırlık programları düzenlenmektedir. Öğrenciler Litvanya’daki bu üniversitelerde 10 aylık dil eğitim programına katılarak ve bu programı başarıyla tamamlamalarının ardından lisans veya yüksek lisans programlarına direkt geçiş yapabilirler.

Litvanya Üniversiteleri Ekonomik

Avrupa’nın birçok ülkesinde öğrenciler için aylık yaşam masrafları 500 Euro’dan başlamaktadır. Litvanya’da ise, öğrenci yurdunda kalan bir öğrencinin aylık yaşam masrafı ortalama 250- 350 Euro arasında değişmektedir. (beslenme, konaklama, sosyal yaşam giderleri, ulaşım, iletişim)

Örneğin iletişim: 1200 SMS/1000 Dakika ve 3 GB internet sadece 3 Euro! Ulaşım ise aylık sınırsız sadece 5.80Euro.

Litvanya gece hayatı oldukça eğlenceli ve canlıdır. Alkollü içeceklerin fiyatı Türkiye’ye göre bir hayli ucuzdur. Hemen her şehirde arkadaşlarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz mekanlar rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

KAPAT