Vilnius Gediminas Technical University

Vilnius Gediminas Technical University

Vilnius Gedimino Teknik Üniversitesi, Litvanya’nın başkent üniversitesi olup 1956 yılında kurulmuştur. Polytechnic Institute olarak eğitim başlamış zamanla okul ve sistemin değişmesi ile birlikte üniversite haline gelmiştir.

Vilnius Gedimino Teknoloji Üniversitesi,  14 enstitüsü, 2 araştırma merkezi ve 34 araştırma laboratuarı, Doğu Avrupa’da bilimsel araştırmalara ve deneysel geliştirmelerde başarı sahibidir. VGTU İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi, bu alanda Doğu Avrupa’daki en büyük araştırma merkezidir. Mobil Uygulamalar Laboratuarı ile aynı alan Litvanya’daki en büyük laboratuardır.

Mimarlık Fakülteleri, Elektronik, Mekanik ve Ulaştırma Mühendisliği şehir merkezinde, A.Gustaitis Havacılık Enstitüsü, Uluslararası Havaalanı’nın yakınında bulunmaktadır.

10 fakülteye sahip olan üniversitede, 10.500 civarı öğrenci, 940 akademisyen  mevcuttur. Öğrencilere, lisans, yüksek lisans ve post graduate dahil olmak üzere toplamda 100 program verilmektedir. Vilnius
Gedimino Teknik Üniversitesi, Litvanya’da yaklaşık 400, dünyada 500 üniversite ile çalışmaktadır ‘QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında VGTU yüzde 4 olan dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır.Litvanya’da Erasmus Değişim Programı kapsamında en fazla sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan VGTU,erasmus lideri olarak bilinmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Lise Diploması ve Transkript 
 • Sınavsız kabul.Yalnızca mimarlık ve uçak pilotluğu programı hariç. LYS’de bölüm kazanma şartı yoktur.
 • Mimarlık programı için ayrıca giriş sınavı yapılmaktadır.
 • Uçak Pilotluğu için iki giriş sınavı ve tam teşekküllü sağlık raporu,
 • İngilizce dil yeterliliği.

İngilizce Yeterlilik

 • İngilizce B2 Sertifikası sahibi olanlar;
 • Daha önceki eğitimlerini İngilizce dilinde tamamlamış olanlar;
 • IELTS akademik: 5.5
 • FCE (İlk Sertifika): A
 • CAE (İleri İngilizce Sertifika Programı): C
 • CPE (İngilizce Yeterlik Belgesi): C
 • TOEFL: Yazılı sınav: 510, internet tabanlı: 70, bilgisayar tabanlı: 180.

KONAKLAMA

VGTU Öğrenci Yurtları

Gedimino Teknik Üniversitesinde  eğitim görmek isteyen öğrenciler; üniversite yurdu, özel pansiyon ve daire kiralama noktasında Europaedu yetkilileri ile iletişime geçebilirler.

Üniversitenin yurtları üniversite kampüsünde olup İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İşletme Yönetimi ve Temel Bilimler fakültelerine yaklaşık 5 dakika yürüyüş mesafesindedir.

Üniversitenin Öğrenci Yurdunun Fiyatları

Aylık kişi başına fiyat 69 EURO – 200 EURO olup yurda yaklaşık 150 euro depozito ödenir.

Odaların Özellikleri

Genellikle iki adet çift kişilik odadan, bir salon, WC, duş ve mutfaktan oluşan bir bloktur. Bir adet çift kişilik oda, tuvalet, duş ve mutfak içeren birkaç blok bulunmaktadır.

Her oda, iki yatak, bir masa, küçük dolap, gardırop, iki sandalye ile döşenmiştir. Her mutfakta lavabo, buzdolabı, elektrikli ocak ve iki klozet bulunmaktadır.  Mimarlık öğrencileri için özel bir çalışma odası bulunmaktadır.

Odalar haftada iki kez temizlenir. Yurt merkezi bir ısıtma sistemine sahiptir. Yemekler kira bedeline dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini ortak mutfakta hazırlar (iki oda mutfak paylaşır). Hostelde bir kafe, mini market ve binaya yakın bir çamaşırhane bulunmaktadır.

VİLNİUS GEDİMİNO TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BÖLÜM FİYATLARI

Lisans Programları

 

Business Management; Economics Engineering; Finance Engineering

2700 EURO

All of the other Bachelor’s degree programmes except for Business Management;

Economics Engineering and Finance Engineering programmes

3500 EURO

Master Programları

3900 EURO

Joint degree with RTU in Innovative Road and Bridge Engineering

4000 EURO

Doktora Programları

8227 EURO

İngilizce Hazırlık Programı

1500 EURO

Bir cevap yazın

KAPAT